DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

KiCAD a vše o návrhu a zhotovení plošných spojů

Můj profil

 

 

Jsem ročník 1958. Pamatuju ještě dřevěný Hradčany a celý život mám jako HOBBY elektroniku a s tím spojené věci - počítače a programování. Už to není jako ve 20 letech ale ještě to jde.

Vyvíjím a programuju aplikace s čipy ATMEL a PIC, dále znám HTML, PHP, zvyklosti na webu, návrh HW  a částečně i tvorbu SW elektroniky. Websnadno jsem použil proto, protože si myslím že v tomto případě ( u neplacené verze s reklamami ) není zas až tak důležitá krása stránek, ale obsah, a tady to tvoření stránek víc "odsejpá".

Asi to zní domýšlivě, ale z HW elektroniky znám skoro vše, ze všech oblastí, včetně VF až do pásma mikrovln a výkonových pulsních zařízení. Když tohle někdo jiný - nezasvěcený slyší, nechápe jak může mít dotyčný problémy s pracovním uplatněním!

Avšak já to po osobních zkušenostech vidím poněkud jinak! 

V obdobných oborech jsem i pracoval, ale je to stále horší. Jak se vám přehoupne padesátka, nejen že vás tu a tam někde loupne, kdesi v kříži zabolí, vstávání ráno už není tak radostné jako kdysi, ale už o vás má jen málo která firma zájem a nic s tím neudělá ani to, že máte léta zkušeností v oboru. Pokud nechcete v 50ti denodeně dojíždět desítky kilometrů za prací a nebo nebydlíte v nějakém velkém městě, kde je spousta pracovních příležitostí, máte docela smůlu.

Taková je ale bohužel realita dneška! 

Svého času jsem se pracovně kamarádil se silovou průmyslovou elektrotechnikou. Vodou chlazené elektronky, vodou chlazené kondenzátory, vodou chlazené cívky, vodou chlazené odpory, zařízení na zkušebně umístěné v bezpečnostní VN kleci, otevřený vodní chladící okruh, výboje napětí až na několik metrů, závislé na vlhkosti okolního vzduchu a napětí dosahující několika desítek tisíc voltů mi nebyly cizí a prázdné pojmy. Hotová Franksteinova laboratoř !  Viděl jsem tam věci, které už asi nikdy neuvidím! Třebas ventil dieselového motoru pro náklaďák, který se během tří vteřin rozsvítil do žluta! ( Povrchové indukční kalení ). Tam se říkalo: 10 A - žádný proud!

Kdysi jsem začínal elektronkama a analogovou technikou. Ona vlastně tehdá ani žádná jiná, než pouze analogová elektronika nebyla! Začalo to asi v polovině 70. let výrobou řady SN74XX. To byly první náznaky nastupující digitální éry. Před tím jsem i fotografoval a vyvolával fotky v temné komoře, a jak běžel čas, přizpůsoboval jsem se jiným, novým zájmům a technologiím a už tolik nefotil a nevyvolával, tak jako dřív. Přehled v těchto obou oborech ale neztrácím do dnes. Fotím už výhradně digitálně a temná komora a další tehdejší rekvizity fotokomory, vlastně už dnes ani nejsou potřeba. A nikdo je nechce už ani za odvoz. ( Maximálně se šiknou fotografické gumové válečky! )

Nebráním se přijímat stále nové informace i když s některými věcmi které vnucuje dnešní komerční doba vnitřně nesouhlasím, ale to je docela jiná kapitola.

Svoje první plošné spoje jsem kreslil nejprve tužkou na měď, editoval je gumováním a po té teprve vytahoval nitrobarvou v kalíškovém - trubičkovém peru a potom odleptával v chloridu železitém.. Kreslení předlohy ručně bylo to poměrně pracné a zdlouhavé, obzvlášť když to bylo složitější, ale bavilo mě to a taková byla tehdá prostě doba!

První návrhový program pro počítač jsem v praxi zažil na 8mi bitovém počítači ZX Spetrum a speciálně upraveném plotříku Aritma XY 4150 ještě za totáče. Na tu dobu super špica!  Překulilo se však 25 let a věci jsou docela někde jinde.

S úsměvem vzpomínám, jak jsme se kdysi v učení hádali, zdali mají větší budoucnost cívkové, či kazetové magnetofony?

Dnes už se nevyrábí ani ty, ani ony!

To tehdá v roce 1976 ještě nikdo netušil, že někdy přijde nějaká digitální éra, kdy se nikdy nikde už nebude muset točit nějaký elektromotor, setrvačník, nebo přítlačná kladka aby poháněly magnetický pásek. Že se tam prostě vůbec nic nebude pohybovat! Jen a pouze elektrony v čipu!

Že se bude moci kopírovat až do alelujá, a že i tisícátá kopie bude vlastně stále originál, neboť jednička a nula jsou stále jen jednička a nula a nepodléhají zkreslení.

 

Jenom mě tak napadá, co se v elektronice vlastně bude vymýšlet dál, když už digitalizaci podlehlo úplně všechno!